Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzony jest w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idee obchodów Dnia Ziemi zapoczątkował w 1970 r. amerykański senator Gaylord Nelson. Ponadto, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Do ustanowienia Dnia Ziemi przyczyniła się katastrofa ekologiczna, która miała miejsce w styczniu 1969 r. u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. Pierwszy w historii Dzień Ziemi obchodzono 22 kwietnia 1970 roku. W latach 90. XX wieku święto zyskało globalny charakter angażując prawie 200 mln ludzi z około 141 państw. W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku.

Każdego roku uroczystości koncentrują się wokół innej tematyki, hasłami przewodnimi w ubiegłych latach były: w 2017 r. - „W kierunku natury", w 2018 r. - „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", w 2019 r. - „Chrońmy nasze gatunki”, w 2020 r. - „Działanie na rzecz klimatu" natomiast w 2021 r. -  „Przywróć naszą Ziemię”. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to „Zainwestuj w naszą planetę”.

Cele corocznych obchodów, pomimo różnych haseł przewodnich, pozostają takie same, są nimi m.in. promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Jest to okazja do poruszenia tematyki zanieczyszczenia powietrza, wody oraz globalnego ocieplenia, a także wpływu działalności człowieka na przyrodę.

Co my możemy zrobić? Naprawiaj zamiast od razu wyrzucać, segreguj śmieci, wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczeń, staraj się robić zakupy z własną, wielorazową torbą. To tylko kilka przykładów na działania, które może podjąć każdy z nas niezależnie od wieku, czy miejsca zamieszkania. Dbajmy o nasz wspólny dom, planetę Ziemię.

Zapraszamy do Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach, które na bieżąco realizuje rozmaite projekty edukacyjno-przyrodnicze w tym m.in. „Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”, w ramach którego, już niebawem, ogłoszone zostaną konkursy dla dzieci szkolnych, prowadzone będą też rozmaite szkolenia i warsztaty z zakresu bioróżnorodności i retencji krajobrazowej oraz wiele innych inicjatyw, m.in. miejska trasa edukacyjna, zielono-niebieska mapa gminy, programy przyrodnicze, edukacyjny rajd rodzinny i inne. CEE prowadzi również m.in. zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, na które serdecznie zapraszamy.

Wszystko to, aby promować bioróżnorodność przyrodniczą gminy, przeciwdziałać zmianom klimatu oraz w trosce o dobrostan ekologiczny naszej czechowickiej Ziemi.

Szczegóły na stronie: www.cee.czechowice-dziedzice.pl

Źródła:

Tekst: www.gov.pl http://cee.czechowice-dziedzice.pl/

Zdjęcie: www.turystyka.wp.pl

Nie